Co to jest upadłość konsumencka i kiedy warto ją rozważyć?

Postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wprowadzono do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 05.12.2008 r., niemniej jednak fundamentalne zmiany regulacji dotyczącej upadłości konsumentów wprowadziła ustawa z dnia 30.08.2019 r., która weszła w życie w dniu 24.03.2020 r.

Zmiany w postępowaniu upadłościowym

Kluczową zmianą w modelu upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej było wprowadzenie możliwości przeprowadzenia postępowania zmierzającego do oddłużenia takiej osoby w trzech trybach:
1. w uproszczonej procedurze upadłościowej,
2.  na podstawie przepisów ogólnych dotyczących, co do zasady przedsiębiorców, z możliwością wykorzystania także procedury likwidacji,
3.  w drodze zawarcia układu na zgromadzeniu wierzycieli, bez ogłaszania upadłości.

Podstawowym warunkiem skorzystania z procedur oddłużeniowych jest fakt pozostawania przez dłużnika w stanie niewypłacalności, który jest definiowany jako stan, w którym dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Czym jest stan niewypłacalności?

Stan niewypłacalności osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej będzie zachodził, wówczas gdy z miesiąca na miesiąc stan zadłużenia z tytułu niewykonywanych zobowiązań pieniężnych będzie się pogłębiał, niezależnie od podejmowanych przez dłużnika działań zmierzających do spłaty zadłużenia.

Co do zasady stan niewypłacalności winien utrzymywać się przez okres co najmniej trzech miesięcy, należy jednak pamiętać, że każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie.

Przepisy o upadłości konsumenckiej znajdują zastosowanie także wobec osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne, jednakże pod warunkiem, że nie prowadzą innej działalności gospodarczej lub zawodowej. W przypadku bowiem jednoczesnego prowadzenia przez rolnika wspomnianej działalności, istnieje możliwość ogłoszenia upadłości na zasadach ogólnych, tj. właściwych dla przedsiębiorców.

Podkreślić należy, że postępowanie upadłościowe wobec konsumenta jest prowadzone nawet jeżeli dłużnik nie posiada majątku wystarczającego na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, a także gdy brak jest płynnych funduszów na ich pokrycie. W takich przypadkach koszty postępowania są tymczasowo pokrywane przez Skarb Państwa.

Złożenie wniosku o upadłość konsumencką jest prawem, a nie obowiązkiem dłużnika, wobec tego dłużnik nie jest zobligowany terminami, a warunkiem, jaki musi spełnić, jest stan niewypłacalności.

Upadłość konsumencka jest ważną decyzją, pociągającą za sobą wiele konsekwencji, dlatego warto skonsultować się z naszą kancelarią prawną.

 
Strzałka w lewo

POWRÓT