Rodzaje zobowiązań podlegających oddłużaniu w upadłości konsumenckiej

Upadłość jest jednym z rozwiązań dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań. Proces ten pozwala na oddłużanie poprzez częściowe lub całkowite umorzenie długów. Warto jednak wiedzieć, które zobowiązania mogą zostać objęte upadłością konsumencką, a które nie podlegają umorzeniu.

Upadłość konsumencka – które ze zobowiązań są nią objęte?

1. Kredyty i pożyczki bankowe
Zobowiązania z tytułu niespłaconych kredytów hipotecznych, gotówkowych, samochodowych oraz konsolidacyjnych są uwzględniane w upadłości konsumenckiej i mogą zostać w całości bądź w części umorzone.

2. Zobowiązania wobec firm pożyczkowych
Popularne chwilówki i inne pożyczki pozabankowe często prowadzą do spirali zadłużenia. Upadłość może pomóc w wyjściu z tej spirali

3. Zadłużenie na kartach kredytowych i debety na rachunkach
Zadłużenie powstałe w wyniku korzystania z karty kredytowej czy przekroczenia salda konta osobistego jest objęte procesem oddłużania.

4. Zaległości czynszowe i rachunki za media
Jeśli Twoje zadłużenie obejmuje zobowiązania czynszowe, z tytułu opłat za wodę, prąd czy gaz, upadłość konsumencka pozwala na ich uregulowanie w ramach planu spłaty lub może prowadzić do ich całkowitego umorzenia.

5. Zobowiązania wobec ZUS i Urzędu Skarbowego
Zaległości wobec ZUS czy US są również objęte upadłością konsumencką. Mogą to być zarówno zobowiązania powstałe w związku z uprzednio prowadzoną działalnością gospodarczą, jak również zaległości osobiste Dłużników.

Które zobowiązania nie podlegają umorzeniu?
Nie wszystkie długi mogą zostać objęte upadłością konsumencką. Do wyjątków, które nie będą podlegały umorzeniu w toku postępowania upadłościowego należą:
  • Alimenty – obowiązek ich płacenia, w tym uregulowania zaległości, jak i bieżące zobowiązania alimentacyjne pozostają bez zmian;
  • Kary grzywny orzeczone przez sąd, obowiązek naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczone przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem;
  • zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci;
  • zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Jak ogłosić upadłość konsumencką w Łodzi?
Proces upadłości konsumenckiej rozpoczyna się od przygotowania wniosku, w którym dłużnik wykaże, że stał się osobą niewypłacalną, a tym samym, że rzeczywiście nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań. Jeśli mieszkasz w Łodzi lub okolicach i zastanawiasz się nad oddłużaniem, warto skonsultować się z radcą prawnym.

Radca prawny Katarzyna Kaczmarek świadczy również obsługę online, wobec czego prowadzi sprawy upadłościowe klientów z całej Polski.

Radca prawny Katarzyna Kaczmarek świadczy pomoc prawną w zakresie m.in.:
  • Sporządzenia i składania wniosków o upadłość konsumencką
  • Reprezentacji przed sądem i wierzycielami
  • Negocjacjach z instytucjami finansowymi

Potrzebujesz pomocy w oddłużaniu? Skontaktuj się!
E-mail: kancelaria@kkaczmarek-radcaprawny.pl
Telefon: 786 840 651


Upadłość konsumencka może być szansą na nowy start – skorzystaj z profesjonalnej pomocy i odzyskaj finansowy spokój.
 
Strzałka w lewo

POWRÓT