Roczne sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli – obowiązki upadłego i konsekwencje niedopełnienia

Ogłosiłeś upadłość konsumencką i masz ustalony plan spłaty wierzycieli? Gratulacje! to ważny krok na drodze do pełnego oddłużenia. Trzeba jednak pamiętać, że od tej chwili na upadłym ciążą określone przepisami prawa obowiązki, zaś ich niedopełnienie może mieć dotkliwe konsekwencje. Jednym z podstawowych obowiązków jest coroczne sprawozdanie z wykonania planu spłaty. Z pozoru formalność, ale w praktyce jego zlekceważenie może doprowadzić do uchylenia planu spłaty i utraty szansy na oddłużenie.
Jako radca prawny specjalizujący się w sprawach upadłości konsumenckiej i oddłużaniu – zarówno w Łodzi i województwie łódzkim, jak i na terenie całej Polski – wyjaśniam, na czym polega ten obowiązek i jak go dopełnić.

Czym jest roczne sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli?
To dokument, który upadły zobowiązany jest składać co roku, przez cały okres obowiązywania planu spłaty (zwykle od 3 do 7 lat). Sprawozdanie trafia do sądu upadłościowego i powinno zawierać m.in.:
  • informacje o wysokości dokonanych spłat na rzecz wierzycieli,
  • informacje o osiągniętych przychodach
  • informacje o nabytych składnikach majątkowych o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ostatni kwartał okresu sprawozdawczego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego

Dlaczego to takie ważne?
Brak składania sprawozdań może zostać uznany przez sąd za niewykonywanie planu spłaty. A to grozi bardzo poważnymi konsekwencjami, a mianowicie:
  • uchyleniem planu spłaty,
  • oddaleniem wniosku o umorzenie niespłaconych zobowiązań powstałych przed ogłoszeniem upadłości,
  • utratę możliwości oddłużenia, na który dłużnik pracował przez lata.
W praktyce oznacza to powrót do długów, które miały zostać umorzone.

Kiedy złożyć sprawozdanie?
Sprawozdanie należy złożyć do końca kwietnia każdego roku – za poprzedni rok kalendarzowy. Przykład: za 2024 rok, sprawozdanie składasz najpóźniej do 30 kwietnia 2025 r.

Jak przygotować sprawozdanie?
Choć przepisy nie narzucają jednolitego wzoru, sprawozdanie powinno być rzetelne, przejrzyste i kompletne. Do sprawozdania należy dołączyć kopie:
  • potwierdzeń przelewów na rzecz wierzycieli,
  • PIT za poprzedni rok,
Wielu dłużników decyduje się na pomoc prawnika – to gwarancja, że sprawozdanie spełnia wymogi sądu i nie zawiera błędów, które mogłyby zostać źle odebrane.

Należy również pamiętać, że osoby, których akta upadłościowe były prowadzone w systemie teleinformatycznym – Krajowym Rejestrze Zadłużonych mogą złożyć sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli wyłącznie za pośrednictwem tego systemu. Złożenie sprawozdania w formie papierowej może zostać uznane za niebyłe i nie wywoła skutków prawnych, co może doprowadzić do uchylenia planu spłaty wierzycieli.

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu sprawozdania lub realizacji planu spłaty?
Nazywam się Katarzyna Kaczmarek i jako radca prawny od lat pomagam osobom zadłużonym w skutecznym przejściu przez cały proces oddłużenia – od przygotowania wniosku o upadłość konsumencką, aż po zamknięcie planu spłaty i pełne umorzenie długów.
Działam przede wszystkim w Łodzi i województwie łódzkim, ale wspieram klientów i reprezentuję ich również zdalnie – na terenie całej Polski.

Masz pytania? Nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się ze mną – wspólnie zadbamy o to, byś wyszedł z długów bezpiecznie i skutecznie.
 
Strzałka w lewo

POWRÓT