Sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli - obowiązki upadłego

Sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli – obowiązki upadłego po ustaleniu planu spłaty wierzycieli



Jakie są obowiązki dłużnika?

Wykonywanie planu spłaty, zgodnie z ustalonym harmonogramem na rzecz poszczególnych
wierzycieli nie jest jedynym obowiązkiem Upadłego (osoby ogłaszającej upadłość konsumencką) związanym z ustaleniem planu spłaty!
 
  1. Upadły (osoba przechodząca proces oddłużania) winien pamiętać, że corocznie do końca kwietnia jest zobowiązany do składania sprawozdania z wykonania planu spłaty wierzycieli za poprzedni rok kalendarzowy. Obowiązek sprawozdawczy istnieje niezależnie od daty ustalenia planu spłaty, a tym samym niezależnie od tego czy w danym roku kalendarzowym Upadły dokonał wpłaty jednej czy większej ilości rat w ramach planu spłaty.
 
  1. Sprawozdanie z wykonywania planu spłaty wnosi się w formie pisemnej do Sądu, przed którym było prowadzone postępowanie upadłościowe. W przypadku postępowań, w których akta były prowadzone w formie papierowej, tj. nie za pośrednictwem portalu teleinformatycznego - Krajowego Rejestru
    Zadłużonych. Natomiast w przypadku postępowań prowadzonych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych sprawozdania składa się wyłącznie za pośrednictwem tego portalu.
 
  1. W rocznym sprawozdaniu Upadły (osoba posiadająca zadłużenia) ma obowiązek wskazać wszystkie osiągnięte w danym roku kalendarzowym przychody, kwoty spłacone w ramach planu spłaty, jak również nabyte składniki majątkowe o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ostatni kwartał okresu sprawozdawczego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
 
  1. Do rocznego sprawozdania Upadły winien załączyć kopię rocznego zeznania podatkowego, jak również dowody wpłat na rzecz poszczególnych wierzycieli.


Czym grozi brak sprawozdania z wykonywania planu spłaty zadłużenia?

Niewywiązanie się z obowiązku sprawozdawczego może prowadzić do uchylenia planu spłaty wierzycieli, a w konsekwencji brak oddłużenia.


W jakich sytuacjach Sad może uchylić plan spłaty i przerwać proces oddłużania?
 
  1. Jak wspomnieliśmy wyżej – w sytuacji niezłożenia sprawozdania z planu spłaty zadłużenia.
  2.  W sytuacji, w której Upadły w rocznym sprawozdaniu zatai osiągnięte przychody lub nabyte składniki majątkowe, Sąd może uchylić plan spłaty.
  3. Dodatkowo Upadły winien pamiętać, iż w trakcie wykonywania planu spłaty nie może podejmować czynności prawnych, które prowadziłyby do pogorszenia jego sytuacji, a tym samym wpływałyby na możliwość wykonywania planu spłaty. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, Sąd może wyrazić zgodę na dokonanie takiej czynności, bądź zatwierdzić taką czynność.
  4. Należy pamiętać, że dokonanie czynności, która wpływa na możliwość wykonana planu spłaty bez zgody Sądu również może prowadzić do uchylenia planu spłaty, a w konsekwencji odmowy umorzenia zobowiązań Upadłego.

Zapraszamy do kontaktu osoby zadłużone, które szukają pomocy w sytuacji zadłużenia bądź z przygotowaniem sprawozdania ze spłaty zadłużenia!


Tematy dodatkowe:
 Sprawdź czym na czym polega Proces Oddłużania !
 
Strzałka w lewo

POWRÓT