Co to jest masa upadłości?  Co wchodzi w skład masy upadłości?

MASA UPADŁOŚCI

Co to jest masa upadłości?  Co wchodzi w skład masy upadłości?

Masa upadłości, to nic innego, jak majątek upadłego, należący do niego w dniu ogłoszenia upadłości, jak również składniki majątkowe nabyte w trakcie postępowania upadłościowego.

W przypadku, gdy upadły (osoba ogłaszająca upadłość) pozostaje w związku małżeńskim, w którym panuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej (wspólnota majątkowa), wówczas również majątek wspólny małżonków wchodzi w skład masy upadłości.

Wpływ upadłości konsumenckiej na stosunki majątkowe małżeńskie zachęcamy do zapoznania się z artykułem rozszerzającym temat ogłoszenia upadłości będąc w związku małżeńskim.

Składniki majątkowe upadłego, podlegają spieniężeniu w toku postępowania upadłościowego, a środki uzyskane z ich sprzedaży służą zaspokojeniu wierzycieli.

Co nie wchodzi w skład masy upadłości (majątku osoby ogłaszającej upadłość konsumencką)?

Te przedmioty są bezpieczne po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej:
  1. Przedmioty urządzenia domowego niezbędne dla upadłego i jego domowników, tj. lodówka, pralka, odkurzacz, piekarnik lub kuchenka mikrofalowa, płyta grzewcza służąca podgrzewaniu i przygotowywaniu posiłków, łóżka, stół i krzesła w liczbie niezbędnej dla upadłego i jego domowników oraz po jednym źródle oświetlenia na izbę, chyba że są to przedmioty, których wartość znacznie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju.
  2. Pościel, bielizna i ubranie codzienne, w liczbie niezbędnej dla upadłego i jego domowników, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu.
  3. Zapasy żywności i opału niezbędne dla upadłego i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca.
  4. Jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia upadłego i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów.
  5. Narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej upadłego oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych.
  6. U upadłego pobierającego periodyczną stałą płacę - pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u upadłego nieotrzymującego stałej płacy lub u upadłego, będącego osobą fizyczną wykonującą działalność gospodarczą - pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie.
  7. Przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla upadłego mają znaczną wartość użytkową.
  8. Produkty lecznicze w rozumieniu przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne (niezbędne do funkcjonowania podmiotu leczniczego w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej) przez okres trzech miesięcy.
  9. Niezbędne do funkcjonowania podmiotu leczniczego w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej wyroby medyczne, wyposażenie wyrobów medycznych, systemy i zestawy zabiegowe, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wyrobów medycznych oraz wyroby medyczne do diagnostyki in vitro i wyposażenie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.
  10. Przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność upadłego lub członków jego rodziny.
  11. Wynagrodzenie za pracę upadłego w części niepodlegającej zajęciu – minimalne miesięczne wynagrodzenie.
  12. Kwota uzyskana z tytułu realizacji zastawu rejestrowego lub hipoteki, jeżeli upadły pełnił funkcję administratora zastawu lub hipoteki, w części przypadającej zgodnie z umową powołującą administratora pozostałym wierzycielom.
  13. Środki pieniężne znajdujące się na rachunku będącym przedmiotem blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego w rozumieniu art. 119 zg pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.
  14. Sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych.
  15. 50% kwot diet przysługujących z tytułu podróży służbowych.
  16.  Sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia).
  17. Prawa niezbywalne, chyba że możność ich zbycia wyłączono umową, a przedmiot świadczenia nadaje się do egzekucji albo wykonanie prawa może być powierzone komu innemu.
  18. Świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, w granicach określonych w drodze rozporządzenia przez Ministrów Finansów.
  19. Świadczenia z pomocy społecznej w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej.
  20. Świadczenia alimentacyjne.
  21. Świadczenia emerytalne i rentowne w określonych przepisami prawa granicach.

W przypadku ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, na której utrzymaniu nie pozostają inne osoby, do masy upadłości nie wchodzi także część dochodu upadłego, która łącznie z dochodami wyłączonymi z masy upadłości odpowiada kwocie stanowiącej 150% kwoty określonej w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej( tj. 776 zł). Natomiast, w przypadku ogłoszenia upadłości osoby fizycznej, na której utrzymaniu pozostają inne osoby, do masy upadłości nie wchodzi także część dochodu upadłego, która łącznie z dochodami wyłączonymi z masy upadłości odpowiada iloczynowi liczby osób pozostających na utrzymaniu upadłego oraz upadłego i 150% kwoty 776 zł.

            Należy również pamiętać o uprawnieniach przysługujących Upadłemu w toku postępowania upadłościowego w stosunku do masy upadłości, a mianowicie, Upadły może złożyć wniosek do Sędziego-komisarza o określenie części dochodu, która nie wchodzi do masy upadłości. Rozpatrując taki wniosek Sąd weźmie pod uwagę szczególne potrzeby upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu, w tym ich stan zdrowia, potrzeby mieszkaniowe oraz możliwości ich zaspokojenia. W przypadku natomiast poszczególnych składników majątkowych, upadły może złożyć wniosek również do Sędziego komisarza o rozstrzygnięcie wątpliwości, co do tego, które z przedmiotów do niego należących wchodzą w skład masy upadłości.

Jeśli zastanawiają się Państwo nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej zalecamy zapoznanie się z artykułem Co to jest upadłość konsumencka i kiedy warto ją rozważyć?

W przypadku podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej prosimy o kontakt z naszą kancelarią: 786840651


 
Strzałka w lewo

POWRÓT