02
Maj
2024
Upadłość konsumencka – zakończenie postępowania
Upadłość konsumencka jest jednym ze sposobów wyjścia z zadłużenia prowadzącym do prawnego umorzenia długów. Proces upadłości można podzielić na następujące etapy:
- przygotowanie i złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości,
- właściwe postępowania upadłościowe prowadzone przez syndyka masy upadłości
- zakończenie postępowania.
W tym artykule zajmiemy się etapem III, czyli zakończeniem postępowania upadłościowego.
Postępowanie upadłościowe można zakończyć w trojaki sposób, poprzez:
- USTALENIE PLANU SPŁATY WIERZYCIELI
Jest to najczęstszy sposób zakończenia postępowania, polegający na ustaleniu miesięcznych rat na poczet wierzycieli. Standardowy plan spłaty jest wyznaczany na okres do 36 miesięcy. W sytuacji, w której Sąd uzna, że Upadły przyczynił się do powstania stanu niewypłacalności w sposób umyślny lub w skutek rażącego niedbalstwa, bądź też w taki sposób pogłębił stan swojej niewypłacalności, plan spłaty może zostać wydłużony do 84 miesięcy.
Wysokość miesięcznej raty Sąd ustala uwzględniając osobistą sytuację Upadłego, nie mniej jednak należy pamiętać, że Sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe Upadłego, opierając się na jego wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowym, nie zaś aktualnie osiąganych dochodach.
Powyższe oznacza, że w sytuacji, w której w momencie ustalania planu spłaty wierzycieli Upadły jest osobą bezrobotną bądź uzyskuje minimalne dochody, Sąd może ustalić plan spłaty, jeżeli uzna, że Upadły ma możliwość podjęcia zatrudnienia, bądź uzyskania zatrudnienia na lepszych warunkach finansowych.
- UMORZENIE ZOBOWIĄZAŃ BEZ USTALENIU PLANU SPŁATY WIERZYCIELI
Takie rozwiązanie ma miejsce w sytuacji, w której Upadły jest trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat. Trwała niezdolność do spłaty zadłużenia oznacza, że Upadły, na skutek okoliczności od niego niezależnych został pozbawiony możliwości zarobkowych na przykład wskutek choroby, bądź choroby osoby najbliższej, pozostającej na jego utrzymaniu, która uniemożliwia Upadłemu podjęcie pracy zarobkowej.
Jeżeli w toku postępowania zostały zgromadzone fundusze masy upadłości, wówczas Sąd ustali plan spłaty zadłużenia ograniczając się wyłącznie do podziału rzeczonych funduszy, umarzając zarazem pozostałą część zobowiązań, niezaspokojoną w wyniku podziału funduszów masy.
- WARUNKOWE UMORZENIE ZOBOWIĄZAŃ BEZ USTALENIA PLANU SPŁATY WIERZYCIELI
Z takim rozwiązaniem będziemy mieli do czynienia, gdy niezdolność do wykonywania spłat nie ma charakteru trwałego, w tym istnieją widoki, że sytuacja Upadłego się poprawi, zaś Upadły będzie miał możliwość dokonywania spłat na rzecz wierzycieli.
Jako przykład można wskazać sytuację, gdy Upadły będzie miał trudności w uzyskaniu dochodu bądź problemy zdrowotne, które mają charakter przejściowy, zaś Upadły jest w wieku, który po upływie wspomnianych trudności umożliwi mu podjęcie zatrudnienia. Warunek polega z kolei na tym, że w okresie pięciu lat od dnia uprawomocnienia postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań bez ustalenia planu spłaty ani Upadły, ani żaden z wierzycieli nie złożyły wniosku o ustalenie planu spłaty wierzycieli.
Należy pamiętać, że w przypadku ustalenia planu spłaty wierzycieli, postępowanie de facto kończy się dopiero po wykonaniu planu spłaty. Wówczas Upadły winien złożyć do Sądu wniosek o stwierdzenie jego wykonania oraz umorzenia pozostałych zobowiązań. Podobnie w przypadku warunkowego umorzenia zobowiązań, zakończenie postępowania nastąpi po upływie pięciu lat od daty uprawomocnienia postanowienia. Upadły również w tym przypadku winien złożyć do Sądu wniosek o stwierdzenie umorzenia zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.